Moje láska ke zvířatům se začala projevovat již v ranném dětství, pejska jsem si přála snad odjakživa. Poté, co se u nás vystřídalo několik druhů myší a křečků, a hlavně po mém dlouhém přemlouvání, rodiče konečně v mých 10ti letech souhlasili s tím, že si pořídíme pejska. Po důkladném prostudování všech možných kynologických knih a atlasů psů bylo rozhodnuto, že se naším prvním pejskem stane právě hladkosrstý jezevčík, ať už pro svoji velikost, nenáročnou péči o srst a v neposlední řadě povahu. Po několika pokusech se nám podařilo sehnat standardního černopáleného jezevčíka bez PP, který dostal jméno Flip.

Flip - 2 roky   Flip - 6 let  Flip

Do naší rodiny přišel v srpnu 1988 jako sedmitýdenní štěňátko a strávil u nás krásných 13 let. Od té doby si mě i celou naši rodinu získala jeho jedinečná jezevčičí povaha.

V roce 1999 jsem se však rozhodla, že si pořídím svého prvního „papírového“ jezevčíka, ale ve zmenšené podobě, tedy trpasličího nebo králičího.

Po delší době hledání jsem narazila na paní chovatelku Evu Zálešákovou – Šafránkovou z Brna (ch.st. „Saffron Gold“) a hned jsem se zamilovala do jejích tří trpasličích jezevčic.

Jedna z nich (Franny Aischa) právě čekala štěňátka a tak jsem si u ní zamluvila fenku. Té jsem se bohužel v tomto vrhu nedočkala a tak mě Eva nasměrovala na chovatele svojí Franny – pana Chvojku – a ten měl k mé velké radosti zrovna štěňátka a ještě k tomu ze stejného spojení, z jakého pocházela sama Franny, tedy po Ch. Germandachs Mestoffelovi a Ch. Andy Aischa.

13.listopadu 1999 jsme se tedy vydali do vesničky Tišice u Mělníka do chovatelské stanice „Aischa“, kde jsme dostali na výběr ze dvou roztomilých sedmitýdenních fenek. Svým temperamentem si mě okamžitě získala ta menší a živější – Lassie Aischa (alias Derry).

Derry - 3 měsíce  Derry - 3 měsíce Derry

V roce 2000 se nám naskytla jedinečná příležitost přivézt z Maďarska nepříbuznou fenku, takže 22.července 2000 jsme se bez většího váhání rozjeli do chovatelské stanice Miklóse Jeszenszkého „Kisjeszeni“, odkud jsme se vrátili s osmitýdenní Kisjeszeni Rommy (alias Stefi).

Stefi - 2 měsíce Stefi - 2 měsíce Stefi

V průběhu roku 2001 se mi podařilo obě fenky uchovnit, zažádat o registraci chovatelské stanice a v roce 2002 jsme se od obou fenek dočkali jejich prvních štěňátek.

Derry i Stefi si v průběhu let 2000 - 2003 vedly skvěle jak po výstavní, tak i po pracovní stránce.

Králičí Derry se stala Šampionkou ČR, Slovenska a Lucemburska a svoji výstavní „kariéru“ ukončila získáním Mezinárodního šampionátu krásy. I na poli pracovním však nezůstala pozadu, má složeny Barvářské zkoušky honičů, Barvářské zkoušky i Klubovou barvářskou soutěž. V roce 2001 se umístila na 1.místě v pracovním poháru jezevčíků.

Derry na KBS  Derry na KBSDerry

Na jaře 2002 se Derrynce narodila její první štěňátka (A vrh *9.3.2002) - 2 pejskové - Aristoteles Black a Archimedes Black po otci ICh. Sultan v.d. Karlshofer Wiese.

Archimedes a Aristoteles - 7 týdnů  Archimedes - 7 týdnů A vrh

Derrynin druhý vrh (C vrh)  přišel na svět 15.6.2003, otcem se stal polský Ich. Sasquehanna Golfista. V tomto vrhu se narodil pejsek Cassius Clay, který byl exportován na Slovensko a v ČR zůstala fenka Cassiopea´s Crazy, která má složeny Zkoušky z norování.

C vrh - 4 týdny  Cassiopea - 3 měsíce  C vrh

Ve třetím vrhu (D vrh *13.3.2004), po Ch. Greit Chance Spektrum, se Derrynce narodila jediná fenka - králičí Déjà Vu Onyx Moravia (alias Žofka) - která zůstala v mém spoluvlastnictví. Nyní je již chovná, má složeny Barvářské zkoušky v I.ceně a na výstavách získala CAJC SK, CAJC PL a titul Oblastní vítěz. Dne 21.3.2006 se Žofince narodila její první štěňátka (G vrh) - 3 pejsci - po Ch. Grandgables Onyx Obsession. Druhý vrh Ch - 2 fenky - se Žofce narodil 29.1.2008 a otcem štěňat se stal Ch. Exclusive Edition of Onyx Moravia.

Žofka - 7 týdnů Žofka Žofka a Derry Žofka a Derry  

G vrh CH vrh

V mém spoluvlastnictví zůstala králičí Cherchez La Femme Onyx Moravia, která se v roce 2009 stala chovnou fenkou. Má složené barvářské zkoušky ve 2.ceně a v roce 2009 získala 2xCAC a Oblastního vítěze.

Cheri

Této fence se 5.6.2010 narodil vrh M ze zahraničního krytí s Pannoniadachs Bonsaiem. Ve vrhu se narodila tři štěňátka (1 červený žíhaný pejsek, 1 červená žíhaná fenka, 1 červená fenka).

M vrh

Žíhaná fenka - My Melancholy Blues Onyx Moravia - nyní již také chovná, žije v chovatelské stanici "z Horácova domku" chovatele Jiřího Horňáka.


Ale zpět ke druhé zakladatelce naší stanice: trpasličí Stefi se stala Junioršampionkou ČR, Slovenska, Šampionkou ČR, Slovenska a Lucemburska a taktéž se může chlubit titulem Mezinárodní šampion krásy. I po stránce pracovní se jí dařilo - úspěšně absolvovala Barvářské zkoušky, Zkoušky z norování a Klubovou barvářskou soutěž.

Stefi - 1 rok  Stefi na KBS  Stefi 

V jejím prvním a bohužel zároveň posledním vrhu po Ch. Greit Chance Spektrum (B vrh - *2.5.2002) se Stefince narodila čtyři krásná štěňátka – 2 fenky a 2 pejsci.

Blackberry, Blackjack, Bugatti Black, Black Bentley  Blackberry - 6 týdnů  B vrh

Dvě štěňátka z tohoto vrhu bohužel tragicky zahynula – v půl roce věku překrásná a velmi nadějná fenečka Blackberry, která vběhla pod kola auta a o rok později její bratr Black Bentley, který byl napaden agresivním psem a jeho útok bohužel nepřežil.

Třetí štěňátko z tohoto vrhu – Blackjack – byl exportován do Nizozemí, kde působí jako chovný pes.

V naší chovatelské stanici zůstala fenka jménem Bugatti Black Onyx Moravia.

Bugatti - 3 měsíce  Bugatti - 7 měsíců  Bugatti

O to více jsme naše naděje vkládali právě do Bugatky, přece jenom se z ní stala jediná pokračovatelka krevní linie její matky Stefi. Bugatti nás však v žádném případě nezklamala, vyrostla z ní krásná trpasličí fenka, která má složeny Barvářské zkoušky, Zkoušky z norování a Klubovou barvářskou soutěž, na které dokonce získala titul CACT.

Bugatti se svým prvním pohárem za CACIB  Bugatti právě vybojovala titul CACT na KBS  Bugatti

Na poli výstavním se také neztratila - získala tituly Junioršampion ČR, Slovenska a Lucemburska, Šampion Slovenska, WUT – šampion výstavy mladých i WUT – šampion výstavy a nakonec i titul Mezinárodní šampion krásy, který dokončila ve věku 2,5 roku, pouhé 4 měsíce po narození svého prvního vrhu pěti štěňátek (E vrh *5.7.2004).

Bugatti s vrhem E - 1 týden  Elegant Design - 5 týdnů  E vrh

Otcem těchto štěňátek se stal trpasličí pes, kterého jsme se v lednu 2003 rozhodli importovat ze známé kanadské chovatelské stanice „Grandgables“ pro naprostou nepříbuznost na naše feny a hlavně kvůli nedostatku kvalitních krycích psů v ČR. Dostal jméno Grandgables Onyx Obsession (alias Grand) a může se pyšnit např. tituly Junioršampion ČR, SK a Šampion Slovenska. Má složeny Zkoušky vloh v I.ceně.

Grand - 2,5 roku   Grand - 2,5 roku  Grand

Z tohoto vrhu Bugatti a Granda zůstal v mém vlastnictví trpasličí pejsek jménem Exclusive Edition of Onyx Moravia (alias Eda), který je také již chovným psem, Šampionem Slovenska, Junioršampionem ČR, Slovenska a WUT, 3xCACIB, 8xBOB. Má složeny Barvářské zkoušky v I.ceně.

Eda - 3,5 měsíce    Eda - 1 rok Eda 

Dalším úspěšným potomkem z vrhu E se stala trpasličí fenka Evening Star Onyx Moravia, která je Junioršampionkou ČR, Slovenska, má složeny Barvářské zkoušky a působí jako chovná fena v chovatelské stanici MUDr. Evy Králové „Magic of Morion“.

Stella - 1 rok  Stella - 1 rok  Evening Star

Další potomci z tohoto vrhu jsou v ČR žijící Enfant Terrible (CAJC, VTM) a Easy Rider a v Portugalském Portu žijící Elegant Design.

Druhý vrh Bugatti (F vrh) se narodil 25.7.2005 a otcem se stal trpasličí pes opět importovaný z Kanady, žijící v Maďarsku – ICh. Grandgables Dream Come True.

Pejsci z vrhu F - 7 týdnů   Fenky z vrhu F - 7 týdnů  F vrh

Z pěti štěňátek zůstala v mém spoluvlastnictví fenka Femme Fatale Onyx Moravia (alias Fanynka), která se stala Slovenským šampionem krásy mladých, Českým a Slovenským šampionem, má složeny Zkoušky z norování a Zkoušky vloh. Odchovala dva vrhy - v chovatelské stanici "Teriel" vrh pěti černopálených štěňat (po Ch. Grandgables Onyx Obsession), jediná fenka z toho vrhu Bijou-Bijou je také již chovnou fenou.
Druhý vrh (L vrh *15.5.2009) se narodil v naší stanici a otcem byl vybrán rakouský červený žíhaný Pannoniadachs Bonsai. Ve vrhu se narodily 4 fenky - 2 červené a 2 červené žíhané.
Fanynka bohužel tragicky zahynula ve věku 4 let, když byla napadena spolubydlící jezevčicí a border teriérkou. Je to pro nás bolestná ztráta, ale doufáme, že tu bude s námi i nadále ve svých dětičkách, jako pokračovatelka rodu u nás zůstala velmi nadějná Lucy in the Sky Onyx Moravia
Za zmínku jistě stojí to, že všechny sestry z vrhu L se úspěšně zúčastnily výstav i zkoušek, všechny byly uchovněny a odchovaly vrhy:
Lily of the Valley Onyx Moravia v chovatelské stanici Magic of Morion
Love of My Life Onyx Moravia v chovatelské stanici Onyx Love of My Life
Livin' La Vida Loca Onyx Moravia odchovala svůj vrh P v naší stanici - narodilo se 5 štěňátek - 2 pejsci a 3 fenky po Grandgables Onyx Obsession.    

Fany - 4,5 měsíce Fany   Lucy

  L vrh

Lucy za svou výstavní kariéru nasbírala nespočet titulů, stala se Mezinárodní šampionkou krásy, Junioršampionkou WUT, CZ, SK, Šampionkou WUT, CZ, SK, Grandšampionkou CZ, má složeny barvářské zkoušky, barvářské zkoušky honičů, klubovou barvářskou soutěž, vše v 1.ceně a bezkontaktní norování. V roce 2010 získala 1. místo v pracovním poháru KCHJ.
Ženicha jsme Lucy vybrali na Slovensku, stal se jím maďarský import kanadské krve, červený králičí Fianna Piccolo Atlas. Ve vrhu (Q vrh * 7.8.2012) se narodil rekordní počet sedmi štěňátek - 4 červení pejsci, 2 červené fenky a 1 červená žíhaná fenka. Právě tato žíhaná fenečka - Que Sera Sera Onyx Moravia alias Sára - obohatila svým nezdolným temperamentem naši smečku a nyní se již začíná účastnit svých prvních výstav.

Q vrh   Sára


Ale zpět k Bugatti. U jejího třetího vrhu (H vrh *8.2.2007) jsme vybrali ženicha v barvě černé s pálením tygrované - maďarského trpasličího pejska Kisjeszeni Kingly. K naší velké radosti se narodilo 6 štěňátak, z toho 5 tygrovaných (1 tygrovaný pejsek, 4 tygrované fenky, 1 černopálená fenka).

Vrh H - 1 týden H vrh

V mém spolumajitelství zůstaly dvě tygrované fenky - Honey Bunny Onyx Moravia, která se stala Mezinárodní šampionkou krásy,  Šampionkou WUT, CZ a SK a Happy Feet Onyx Moravia. Obě fenky byly v roce 2008 uchovněny a následující rok odchovaly svoje první štěňátka.

Honey Bunny a Happy Feet Onyx Moravia - 14 měsíců Honey Bunny a Happy Feet Onyx Moravia

Jako první se stala mámou Happy Feet, které se 29.1.2009 narodil I vrh po králičím černopáleném psu Draco Malfoy Pro-Euro. Ve vrhu se narodilo 5 štěňátek - 2 černopálení tygrovaní pejsci, 2 černopálené tygrované fenky a 1 černopálená fenka. Tygrovaná fenka z tohoto vrhu - Indica Snow White Onyx Moravia - působí v chovatelské stanici "z Hradu Homolka" chovatele Ing. Rudolfa Rabase.

Druhý vrh O se Happy narodil 23.4.2011 po Ch. Grandgables Onyx Obsession. Ve vrhu se opět narodilo 5 štěňátek - 2 černopálení tygrovaní pejsci, 2 černopálení pejsci a 1 černopálená tygrovaná fenka.

I vrh  O vrh

Zanedlouho porodila svoje první štěňátka i Honey Bunny, které jsme vybrali ženicha v Rakousku v barvě čokoládová s pálením jménem Unicum Magic Rainbow. V K vrhu se 12.5.2009 narodili 4 pejsci v barvě černá s pálením. Velkého úspěchu dosáhl Knight Rider Onyx Moravia, který se stal historicky prvním miniaturním psem v ČR pyšnící se titulem Šampion práce ČR. Zároveň je i Českým šampionem a v roce 2012 získal 1. místo v pracovním poháru KCHJ. 

K vrh Knight Rider   

Druhý vrh N se Honey Bunny narodil 28.7.2010 po trpasličím psu Chic Chambertin Pro-Euro - 1 pejsek a 1 fenka v barvě černopálená tygrovaná. Pejsek byl exportován do španělské chovatelské stanice "D´Tartasium", fenka působí v chovatelské stanici "Magic of Morion".

N vrh

Ve třetím vrhu jsme se rozhodli pro opakované spojení s Unicum Magic Rainbow. Ve vrhu R se 28.4.2013 narodili 2 černopálení pejsci a 1 černopálená fenka.

R vrh   Rhiannon Grace 


Ve čtvrtém vrhu jsme Bugatti vybrali opět černopáleného tygrovaného ženicha - králičího Gémuse von Top-Torm, žijícího v Maďarsku. Tento pejsek je zároveň otcem Kisjeszeni Kinglyho, otce našeho H vrhu.
V J vrhu (*12.2.2009) se Bugatce narodily 3 černopálené fenky, z nichž jedna - Justa Lil' Bita Luck Onyx Moravia zůstala v mém spoluvlastnictví a v roce 2011 byla uchovněna.

J vrh Justy


Všichni naši jezevčíci s námi žijí v domácnosti jako členové rodiny a jejich štěňátka jsou odchovávána s důrazem na jejich zdraví a správnou socializaci. Před odchodem do svých nových domovů mají vystavený očkovací průkaz nebo mezinárodní pas, jsou vždy tetovaná, několikrát odčervená, minimálně jednou naočkovaná a zvyklá na krmivo značky Artemis, kterým krmíme i naše dospělé psy. Nové majitele pro naše štěňátka vybíráme jen takové, u kterých máme jistotu, že jejich psi jsou bráni jako členové rodiny a neskončí v kotci. Udržování kontaktu i po odběru štěňátka jen vítáme.

Stefi, Bugatti, Eda, Grand, Derry, Black 


A nyní něco málo k dvounohému osazenstvu naší smečky :) 
Velká změna pro chovatelskou stanici i mou osobu nastala v roce 2010, kdy jsem potkala svého současného manžela, shodou okolností také chovatele miniaturních hladkosrstých jezevčíků (chovatelská stanice "von Sbaritz"). 

V roce 2011 jsme se přestěhovali na místo jako stvořené pro velkou a stále se rozšiřující smečku jezevčíků - do domku s velkou zahradou těsně sousedící s poli a lesy, ve kterých se naši jezevčíci cítí jako ryby ve vodě.

panorámata

Další velká a nádherná změna se udála krásného data 12.12.2012, kdy naši smečku rozšířil náš syn František.

 

 


Závěrem bych chtěla věnovat velký dík svému manželovi, který se mnou sdílí radosti i strasti chovatelství a podílí se na výcviku a výchově pejsků, dále pak svým rodičům, kteří mi v minulosti hodně pomohli s péčí o štěňátka i dospělé psy a v neposlední řadě spolumajitelkám a všem majitelům našich štěňat, kteří naše odchovance prezentují na výstavách, zkouškách a soutěžích nebo je milují "pouze" jako domácí mazlíčky. Bez nich by se můj sen nikdy nestal skutečností.

 

Onyx Moravia, 2013     

 

zpět